Anadolu Lisesi

Bilgili Kültür Okulları'nda Lise Eğitimi

Lise yılları, bireylerin geleceklerinin kendi tercih ve çalışmalarıyla doğrudan şekillendiği, yetişkinliğe geçiş yıllarıdır. Gelecekle ilgili yönlendirme ve doğru tercihlerin belirlenmesi için, üniversite hazırlıklarının 9. sınıf’ta başladığı Bilgili Kültür Okulları’nda temel amaç, öğrencilerimizi hem akademik hem de sosyal yönden, ulusal ve uluslararası toplumların değerli bireyleri olarak yetiştirmektir.

Bilgili Kültür Okulları’nda uygulanan Üniversite Hazırlık Okulu programı, standart bir okul ya da kurs eğitimine kıyasla, öğrenciye çok daha fazla avantaj sağlamak için tasarlandı. Bu program sayesinde öğrencilerin okul dışında etüt, özel kurs, rehberlik, danışmanlık vb. takviyeler almasına kesinlikle gerek kalmaz. Tüm eğitim çalışmaları okulda yapılacağı için, öğrenci ders dışı saatlerini ve hafta sonunu ailesine ve sosyal yaşamına ayırabilir.

Üniversite Hazırlık Okulu Programı sınav hazırlığını 4 yıla yayarak, öğrenci ve velinin sınav kaygısını ortadan kaldırır. 9. ve 10. sınıflarda başlayan üniversite sınavına hazırlık eğitimleri, 11. sınıftan itibaren yoğunlaşır ve öğrenciler eğitimlerinin neredeyse tamamını üniversite sınavına hazırlık odaklı olarak almaya başlar. Zengin içerikli yayınlar, teknolojik derslikler ve interaktif eğitimlerle öğrenciler çok nitelikli bir üniversite hazırlık eğitimi alırlar.

Biz liseye “Üniversiteye Hazırlık Okulu” diyoruz. Öğrencilerimizi üniversiteye ve iş hayatına hazırlıyoruz.

Üniversite Hazırlık Programı

Bilgili Kültür Anadolu Lisesi’nin önemli bir parçası olan Üniversiteye Hazırlık Programı, öğrencilerimizin herhangi bir kurs ya da özel derse ihtiyaç duymadan, hedefledikleri üniversite ve bölümlerine yerleşebilmeleri için tasarlanmıştır. Üniversiteye Hazırlık Programında öğrenciler, sınav içeriği, test tekniği, sınav taktikleri, zaman yönetimi, meslek tanıtımı, üniversite tanıtımları, tercihler, vb. konularda, rehberlik ve ölçme değerlendirme uzmanları tarafından, 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar bir bütünlük içinde uygulanan programda yetiştirilir. Ders saatlerine ilave olarak, her grup için, soru sorma ve soru çözme saatleri ile ihtiyacı olan öğrencilere bire bir etüt programı uygulanır.

Bire bir etüt saatlerinde, öğrencilerin anlamadığı konular, özel ders kalitesinde, profesyonel öğretmenlerimiz tarafından anlatılmaktadır. 12. sınıf öğrencilerine cumartesi günleri 09:00-13:00 saatleri arasında soru çözümü ve birebir etüt programları uygulanır.

Sınavlar

9. ve 10. sınıflarda öğrencilerimize başarı değerlendirme sınavları, konu analizi sınavları ve yazılı sınavlar uygulanır. 11. sınıflarda yazılı sınavların yanında başarı değerlendirme sınavları ve YGS sınavları uygulanır. 12. sınıflarda bir yıl boyunca 12 adet YGS ve 10 adet LYS denemesi uygulanır. Ayrıca işlenen konuları kapsayan PDS (performans değerlendirme sınavı) uygulanır. Sınav sonucunu gösteren karneler hem öğrenciyle hem de öğretmenlerle paylaşılarak eksiklerin giderilmesi sağlanır. Öğrencilere uygulanan sınavlarla ilgili veliye bilgi verilir.

Rehberlik

Üniversiteye hazırlık yılları öğrencilerin en çok danışmanlık desteğine ihtiyaç duydukları yıllardır. Öğrencilerin bu yıllarında verecekleri kararlar tüm yaşamlarını etkileyecek nitelikte olduğundan Bilgili Kültür Okulları Üniversite Hazırlık Okulu Programı oluşturulurken üzerinde en çok çalışılan başlıklardan biri Kariyer Koçluğu ve Akademik Danışmanlık desteği oldu. Bu kapsamda öğrencilerimize şu alanlarda danışmanlık desteği verilir; Kariyer Günleri, Bireysel ve Grup Rehberliği, Ders Çalışma Programları, Kariyer ve Yetenek Yönetimi, Eğitsel ve Akademik Danışmanlık, Psikolojik Danışmanlık, Üniversite Tanıtımları ve Tercih Danışmanlığı, Anketler.

İngilizce

Okulumuzda temel yabancı dil İngilizce’dir. İngilizce dersleri, ana dili İngilizce olan yabancı uyruklu öğretmenler ve Türk öğretmenler tarafından verilir. İngilizce öğrenimi, kur sistemi uygulaması ile öğrencilerin düzeyine uygun bir program dahilinde sürdürülür. Öğrencilerimiz, okulumuzdan mezun olduklarında, yurt içinde ve yurt dışında kendilerini her alanda en iyi şekilde ifade edebilecek düzeyde İngilizce öğrenmiş olurlar ve uluslararası geçerliliğe sahip sertifika alırlar.

Öğrencilerimiz, İngilizce’ye ek olarak, ikinci bir yabancı dil eğitimi alırlar. Öğrencilerimiz dört yıllık öğretim sonunda, ikinci yabancı dili de kendilerini yazılı ve sözlü ifade edebilecek düzeyde öğrenmiş olurlar