Brain Fit Studio

BRAİNFİT NEDİR?

 

BrainFit Programı çocuklarımızın zihninin nasıl çalıştığını öğrenmemizi sağlayan zayıf, orta ve güçlü yönlerini zihin profillerini çıkartarak tanıtan (CogMAP ile) ve potansiyellerini kişiye özgü programlar (SMART Programları) ile geliştiren bir sistemdir.

Amacımız her çocuğun kapasitesinin farkına varmasını sağlamak ve kendi en üst performansına taşımak. Bu sayede çocuklarımız daha mutlu, daha başarılı ve özgüvenleri daha yüksek olacaktır.

 

Zihin Check-UP/ CogMap nedir?

 

Zihin Check-Up bireylerin zihin yapılarını, zihin gelişimi düzeylerini gelişimsel olarak değerlendiren, yeteneklerini, zayıf ve güçlü öğrenme becerilerini ortaya koyan, BrainFit programlarından önce ve sonra uygulanan bir zihin değerlendirme sistemidir.

 

Zihin Check-Up neyi ölçer ve değerlendirir?

 

Zihin check-Up bireyin 5 temel zihin bölgesini ölçer ve değerlendirir.  • İşitsel beceriler gelişimi
  • Görsel beceriler gelişimi
  • Duyu-Motor beceriler gelişimi
  • Dikkat ve İşleyen bellek becerileri gelişimi
  • Sosyal Duygusal beceriler gelişimi


Yukarıdaki 5 zihin bölgesi kritik öneme sahiptir. İster tenis oynamayı ister bir piyano çalmayı öğrenin isterse de bir matematik problemi çözmeye çalışın bu 5 alan ‘’ öğrenme sisteminin’’ temelini oluştururlar. Örneğin; yukarıdaki aktivitelerde başarılı olabilmek için güçlü ve doğru dinleme becerileri ile öğretmen ya da antrenörün direktiflerini anlamak ve takip etmek gereklidir.

Görsel becerilerimiz işitsel becerilerimizi destekler. Antrenörü dinlerken yaptığı hareketleri yakın bir şekilde takip etmek, öğretmen matematik ile bilgi verirken tahtaya çizdiği şekli anlamak ve kopya etmek oldukça kritik öneme sahiptir. Dikkat becerilerimiz yaptığımız işe başarılı bir şekilde odaklanmamıza ve odakta kalmamıza, öğrendiğimiz, edindiğimiz bilgileri hafızamıza almamıza ve kolayca hatırlamamıza yardım eder. Sosyal duygusal becerilerimiz kaygımızı yönetmeyi, motivasyonumuzu düşürmemeyi sağlar.

Son olarak motor becerilerimiz yeni bir sporu öğrenirken, yazı yazarken ya da piyano çalarken yeni bir durumla baş etmemize yardım eder. Bu 5 zihin bölgemizin güçlü ve zayıf yönlerini anlamamız ayrıca ‘öğrenme sisteminin sağlığı hakkında da bize bilgiler verir.

 

SMART Program nedir?

 

Test sonuçlarına göre öğrencilerimizin 5 temel zihin bölgesinin gelişmesi için bazı SMART Programlar uygulamaktayız. Bunlar;

 

Smart Moves

 

Programında amaç, gücü kanıtlanmış ve kişiselleşmiş spor tabanlı bir program kullanarak çocuklarımızın Psiko-Motor beyin ağını güçlendirmektir. Her bir seansta çocukların ihtiyaçlarına göre Kaba Motor (temel kararlılık, denge ve koordinasyon, motor planlama) ve İnce Motor Becerilerini (el becerileri ve yazı yazma) geliştirebileceği, bir dizi aktivite yapılmaktadır.

 

Smart Vision

 

Hem sporu hem masa başı aktivitelerini kapsayan bir programdır ve bu aktiviteler sayesinde çocuğunuzun görsel beyin bölgelerine odaklanarak bu bölgeyi geliştirmeyi amaçlar. Görsel beyin bölgeleri, görülen bilgiyi daha hızlı işleme anlama, kavrama ve bu bilgilerden doğru çıkarımlar yapmayı sağlar. Çocukların ihtiyaçlarına göre düzenlenen seanslarda bağıl göz hareketleri, görsel-mekansal organizasyonu geliştirmeye-güçlendirmeye yönelik aktiviteler de vardır. Bunların yanı sıra görsel hafızayı ve görsel motor entegrasyonunu güçlendiren masa başı aktiviteler de içerir.

 

Smart Listening

 

Çocuğunuz için önem taşıyan öğrenme ve iletişim konusunda, alanında kendini kanıtlamış teknoloji ile işitsel ve dil becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Bilgisayar ortamında özel hazırlanmış sesler, rengârenk grafikler, kelimeler ve cümlelerle beraber gösterilen şekiller program sürecini çocuğunuz için cazip hale getirmektedir. Bu uygulama, öğrencinin yönergeleri kolayca takip etme, işitsel hafıza, öğrenme hızı, anlama ve konuşma dil becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

 

 

 

Smart Focus

 

Çocuğunuzun odaklanarak daha çabuk ve doğru düşünmesini sağlar. Bir görevi sonuna kadar getirebilme, işlemsek hafızada, uzun süre odaklanmasında, dürtülerini kontrol etmesinde etkili olabilecek bir programdır