Korona Bilgilendirme

KORONAVİRÜS(COVID-19) HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Kampüsümüzde Eğitim-Öğretim ortamı ile çalışma koşullarının hijyen ve sağlık güvenliği açısından, salgın yönetimi ve çalışma rehberinde (Covid-19 kapsamında okullarda alınması gereken önlemler) belirtilen önlemler doğrultusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Bunun yanı sıra okulumuzda  salgın sürecinde etkin koruma ve hızlı müdahale sağlamak amacıyla “Salgın Hastalıktan Korunma ve Yönlendirme Komitesi” kurulmuştur. Bu komite, süreci takip ederken okulumuza yön verebilecek, sürecin içinde aktif rol almış uzman hekimlerden ve sağlık çalışanlarından fikir alacaktır.

Eğitim Öğretim başlamadan, tüm çalışanlarımıza Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından belirlenen, covid-19 salgın yönetmeliği ve çalışma rehberinde belirtilen tüm önlemlerin eğitimi verilecektir. Eğitim Öğretim başladığında sosyal mesafe, hijyen ve maske kullanımı ile ilgili sağlık güvenliği kurallarına uymaları sağlanacaktır.

Hepimizin sağlığı ve güvenliği için zorunlu olan bu kurallara hep birlikte uyum sağlayacağımıza olan güvenimiz tamdır. Bu önlemleri alarak, tedbirler eşliğinde 31 Ağustos tarihinde yeni eğitim-öğretim yılına başladığımızda bu süreci 3000 kişilik kapasiteye sahip 12.000 m2’lik kapalı alanı, %60’ı yeşil alanlardan oluşan 12.000 m2’lik bahçesi, 3.000 m2’lik spor kompleksi, sınırlandırılmış sınıf mevcutları ile her öğrencinin kendisine ait sıra ve dolabının bulunduğu, kişi başına en az 2 m2’lik kullanım alanlı derslikleri ve her türlü senaryoya uygun olarak hazırlanan eğitim programları bulunan okulumuz ve birbirimize vereceğimiz destek ile sorunsuz atlatacağımıza inancımız tamdır.

Yürütülen çalışmaları ve tüm çalışanlarımız, öğrencilerimiz ve velilerimiz için geçerli olacak uygulamaları bu yazımızda dikkatinize sunarız. 


SALGIN HASTALIKTAN KORUNMA VE YÖNLENDİRME KOMİTESİ

Salgın Hastalıktan Korunma ve Yönlendirme Komitesi Üyeleri

  • İdari koordinatör
  • Eğitim koordinatörü
  • Okul Müdür Yardımcıları
  • İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı
  • Okul Hemşiresi


OKUL BİNALARINA GİRİŞ-ÇIKIŞLARDA ALINACAK ÖNLEMLER

● Öğrencilerimizin okul binalarına girişleri B kapısından gerçekleşecektir. Öğrencilerimiz bu kapılarda kurulan dezenfekte noktasında el ve ayak dezenfeksiyonu (dezenfekte havuzu) yaptıktan sonra içeriye giriş yapabilecektir. Okula maskesiz gelen öğrencilere maske temin edilecek ve okula sınırlarına girmeden takmaları sağlanacaktır.

● Çalışanlarımızda okula girmeden önce el ve ayakkabı dezenfeksiyonu yapacak ve mutlaka maskeli olacaklardır.

●  Velilerimizin öğrenci giriş ve çıkış saatlerinde okul içerisine girmeleri yasaktır. Resmi işlemler ve idari görüşmeler için mesainin olduğu günlerde 09.30-16.30 saatleri arasında sadece A kapısından okulumuza giriş yapabileceklerdir. Okula gelen her velinin ateşi ölçülecek ve maskesi yok ise maske temin edilecektir

●  Okul giriş ve çıkış saatlerinde velilerimiz bina içerisine alınmayacak, öğrencilerimiz dış kapılardan teslim alınıp çıkış vaktinde yine aynı kapıdan teslim edilecektir. Servis kullanmayan ve kendi imkanları ile öğrencisini alan velilerimize saat 17.00’dan sonra öğrencisi teslim edilecektir. Öğrencilerimiz kendi sınıflarında bekletilecek ve uygun vakitte B kapısından velisine teslim edilecektir. Mümkünse her gün aynı velimizin öğrencisini almak için okula gelmesi sağlanacaktır.

● Servis kullanan öğrencilerimiz çıkış saatinde sosyal mesafeye dikkat ederek okuldan çıkacak ve servis alanına gidecektir.

 

DERSLER VE DERSLİKLERDE ALINACAK ÖNLEMLER

● Tüm sınıflarda öğrencilere özel tekli sıra ve sandalye kullanılacaktır.

● Öğretmenlerimiz ders boyu maske kullanacaklardır.

● Dersliklerde ders esnasında camlar yarım, teneffüslerde tam açık olacak ve doğal havalandırma sağlanacaktır. Tüm sınıflarımız ve ortak alanlarımızda doğal havalandırma için pencereler bulunmakta ve kot altında hiç bir alanımız bulunmamaktadır.

● Bazı uygulamalı dersler ve sınıf etütleri teması azaltmak için online yapılabilecektir.

● Ders programları Müzik, Resim, Drama, Beden Eğitimi gibi dersler arka arkaya gelmeyecek şekilde hazırlanacak ortak kullanılan atölye derslerinin aralarına boşluk bırakılacaktır.

● Ortak kullanılan Atölyeler her ders  bittikten sonra, “Ultraviyole Mikrop Kırıcı Armatürler” ile dezenfekte edilecektir. Ayrıca temizlik personelleri tarafından tüm eşyaların alkol bazlı ürünler ile dezenfeksiyonu sağlanacaktır.

● Kodlama, Akıl Oyunları, Drama gibi atölye dersleri çaprazlama ders programı ile arka arkaya planlanacak ve sınıf mevcudunun yarısı ile işlenecek olup temas en aza indirilecektir.

● Spor alanlarına mesafeye uygun şeritler yerleştirilecektir. Öğrencilerimiz Beden Eğitimi, Halk oyunları, Buz pateni gibi dersleri mesafeye uygun olacak şekilde işleyecek, derslerde temaslı uygulamalar ve oyunlar yapılmayacaktır.

● Ders saatleri kademeler arasında farklı olarak planlanmış olup teneffüslerde kademelerin birlikte olması engellenmiştir. Giriş çıkış saatleri değiştirilmeden ilkokul-ortaokul ve lise öğrencilerimiz teneffüslere farklı zaman dilimlerinde çıkacak ve kendi bahçelerini kullanacaklardır.

● Hava şartları el verdiği sürece bazı dersler bahçede ve yeşil alanlarda işlenecek,   okulumuzun geniş ve bol yeşil alana sahip bahçesinden maksimum derecede faydalanılacaktır.

 

YEMEKHANEDE VE KANTİNDE ALINACAK ÖNLEMLER

● Okulda tüm kademelerin yemek saatleri farklı düzenlenmiş ve süreler uzatılmıştır. Her okul kendi içinde yemek saatlerini sınıf sayılarına ve kademelerine göre ayrı ayrı belirleyeceklerdir. Merdivenlerde ve yemekhane kapısında yoğunluk oluşmaması için öğrenciler öğretmenleri eşliğinde ve sırayla yemeğe indirilecek.

● Yemekhane girişlerinde ve içerisinde belirli noktalarda el antiseptiği bulundurulacak ve tüm alanlara bilgilendirme afişleri asılacaktır.

● Yemekhane girişlerine şerit bariyer koyularak öğrencilerimizin mesafeye uygun ve sırayla içeriye girip çıkmaları sağlanacaktır.

● Sınıf öğretmenleri ve nöbetçi öğretmenler tarafından yemekten önce ve sonra öğrencilerin yemekhane girişlerinde bulunan lavabolarda ellerini yıkamaları ve tek kullanımlık havlu ile ellerini kurulamaları sağlanacak.

● Yemekhanede oturma düzeni öğrenciler arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde çapraz oturma düzenine göre ayarlanacaktır. Ayrıca hangi sınıfın hangi masada yemek yiyeceği belirlenecek ve hep aynı yerde yemek yemeleri sağlanacaktır.

● Yemek firmasıyla gerekli çalışmalar yapılmış olup, yemeklerin tek kullanımlık kapalı kaplar ile servis edilmesi sağlanacaktır. Çatal, kaşık, bıçak, peçete ve kürdan tek kullanımlık kişiye özel olarak poşetlenecek, tuz ve karabiber de tek kullanımlık küçük poşetlerde dağıtılacaktır. Şartların uygun olması durumunda, yemek kaplarının masalara servis edilmesi sağlanacaktır.

● Tüm yemekhane çalışanlarının istisnasız önlük, bone, siperlik, maske ve eldiven kullanımı sağlanacaktır.

● Her öğün sonrasında masa üstleri ve yemek servis alanlarının temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Gün sonunda yemekhane ve kantinde çamaşır suyu ve sprey ile detaylı temizlik ve dezenfeksiyonu yapılacaktır.

● Pandemi dönemi öncesinde de olduğu gibi yemekhaneye giren tüm sebze ve meyveler uygun sistemlerle kimyasal içermeyen ozon ile yıkanacak, tüm paketli gıdaların paketleri silinecektir.

● Yemek alımı sırasında teması minimuma indirmek amacıyla yemeklerin alındığı bölümde sadece tabağın geçebileceği kadar alan bırakılacak ve benmarilerin önü paravan ile kapatılacaktır.

● Bu dönemde açık su servisi yapılmayacak, kapalı ambalajlarda sunulacaktır.

● Kantin kapısına şerit bariyer koyulup öğrencilerin sosyal mesafe çizgilerine uyarak tek taraftan girip tek taraftan çıkması sağlanacaktır. Kantinde bulunan tezgahların üstüne paravan yapılacak ve tüm ürünler kapalı kaplarda veya jelatinlere sarılmış olarak servis edilecektir.

● Kantinde bulunan masalar maksimum 2 kişi oturacak şekilde düzenlenecektir. Nöbetçi öğretmenler kantine gelen öğrencileri mesafeye uygun ve kapasiteye göre içeriye alacak aynı anda iki öğrencinin alışveriş yapması engellenecektir.

 

OFİSLERDE ALINACAK ÖNLEMLER

● Okul binaları içindeki ortak alanlarda ve beraber çalışma ortamlarında tüm çalışanlarımızın ağız ve burun bölgesini kaplayacak şekilde maske takması zorunlu olacaktır.

● Ofislerde yapılması zorunlu görüşmeler mümkün olan en kısa sürede randevu ile yapılacak, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulacaktır. Diğer ofisleri ziyaret eden kişilerin mutlaka önceden ellerini dezenfekte etmeleri sağlanacaktır.

● Fiziksel olarak yapılması gereken bütün toplantılarda oturma düzeni oluşturulacak, maske ve sosyal mesafe kuralına uyulması sağlanacaktır.

● Tüm çalışanlar kişisel eşya ve ekipmanlarının (telefon, bilgisayar vb.) dezenfeksiyonunu kendileri günlük olarak yapacak. Tüm idari ofislere dezenfektan teslim edilecek ve bitmesi durumunda yenilenecektir.

● Çalışanların zorunlu olmadığı sürece birbirlerini ziyaret etmemesi, gerekli iletişimlerin telefon yoluyla yapılması, dinlenme zamanlarını uygunsa bahçede geçirmeleri istenecektir.

● Çalışanlar zorunlu haller dışında asansör kullanmayacak, asansörlere tek kişi olarak binmeye özen göstereceklerdir.

● Klimalar aksi bildirilinceye kadar ofislerde kullanılmayacaktır. Ofisler sık sık havalandırılacak, mümkünse pencereler sürekli açık tutulacaktır.

 

OKUL GENELİ HİJYEN ÖNLEMLERİ

●  Tüm okulumuzda detaylı temizlik çalışmaları, ayrıca dezenfeksiyon için Nano Gümüş Uygulaması öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz gelmeden yapılacaktır. Okulun ilk günü için gerekli hazırlık çalışmaları yapılacak ve kampüsümüz iki gün kapalı kalacaktır.

● Okul binaları dahilinde sürekli, düzenli aralıklarla ve uygun temizlik; dezenfeksiyon, havalandırma işlemleri yapılacaktır.

● Tüm ortak alanlardaki panolara ve tuvaletlere hijyen kuralları ve uygulamalına yönelik bilgilendirici afişler asılacaktır.

● Okul girişinde, ofislerde, toplantı salonlarında, koridorlarda sosyal mesafe kuralına uygun şekilde işaretlenmiş alanlara dikkat edilmesi sağlanacaktır.

● Okul girişlerinde ve içerisinde uygun noktalara el dezenfektanları yerleştirilecektir. Düzenli kontrolleri yapılarak sürekli dolu olmaları sağlanacaktır.

● Tuvaletlerin her teneffüsten sonra çamaşır suyu ile temizliği yapılacak musluklar, havluluklar, klozetler ve öğrencilerin dokunduğu tüm bölgelerin dezenfeksiyonu alkol bazlı temizlik ürünleri ile yapılacak ve her yüzeye ayrı bez kullanarak silinecektir

● Gün içerisinde iki saatte bir olacak şekilde, temizlik şirketi tarafından görevlendirilecek bir kişi yalnızca ortak kullanım alanlarındaki kapı kolları, merdiven korkulukları, sık dokunulan ortak alanları alkol bazlı temizlik ürünleri ile silecek ve dezenfeksiyonunu yapacaktır.

● Gün sonunda tüm yüzeylerin ve masa üstlerinin temizlik ve dezenfeksiyonu yapılacaktır.

● Haftada 2 kez, okulun boş olduğu süreler içerisinde ULV cihazı ile Nano Gümüş Uygulaması, sisleme yöntemiyle genel dezenfeksiyon yapılacaktır.

● Okula içme suyu ihtiyacı sebebi ile dışarıdan getirilen su damacanalarının binalara giriş noktalarında dezenfeksiyonu sağlanacaktır.

 ● Kullanılmış maske, siperlik, gözlük ve eldivenler, okul içerisinde çeşitli noktalara yerleştirilmiş bulunan “maske ve eldiven özel atık kutularına” atılacak, usulüne uygun imha edilecektir.

● Yemekhane, servis, temizlik ve güvenlik firması çalışanlarına da eğitim verilerek kurumun çalışma ve hijyen kriterlerine uymalarının temini sağlanacaktır.

● Temizlik çalışanlarının kişisel hijyene, maske ve eldiven kullanımına ve bunların ne sıklıkta değiştireceklerine dikkat etmeleri eğitim ve uyarılarla sağlanacaktır.

● Klima sistemlerinde düzenli filtre bakımları, asansörlerde fan bakımları, servis araçlarının klima filtre bakımları yapılacaktır.

● Su sebillerinin iki ayda bir bakımı, ozonlama sistemleri ile dezenfeksiyonu yapılacaktır.

● Çay ocaklarında sadece çay ocağı personeli bulunabilecek, çay ocakları okul çalışanlarının girişine kapalı olacaktır. Çay/kahve almak isteyen çalışanlarımız taleplerini çay ocağı personeline dışarıdan ileteceklerdir.

 

 

 

 REVİRDE ALINACAK ÖNLEMLER

● Revir personelimiz her zaman koruyucu kıyafetler içinde ve dezenfeksiyon kurallarına uyarak öğrenci kabulü ve müdahalesi yapacaktır.

● Tıbbi atıklar özel torbalarında/kaplarında özel bir bölgede muhafaza edilerek haftada en az bir kez belediyeye teslim edilecektir.

● Okul hemşiresi K12 sistemi üzerinden tüm öğrencilerin ve çalışanların sağlık bilgileri, kan grupları ve takip edilen ilaçları kayıt altında tutulacaktır.

● Revir ortamı sık sık havalandırılacaktır.

● Revir de bulunan sedyenin üzerinde tek kullanımlık kağıt havlular kullanılacak ve her öğrenciden sonra değiştirilecektir. 

● Revir zemin ve masa üstü temizliği her üç saatte bir %10 sodyum hipoklorid ile yapılacak, sık temas edilen yüzeyler ve sodyum hipoklorid kullanılması uygun olmayan tıbbi gereçler uygun dezenfektanlarla iki saatte bir/kullanım sonrası dezenfekte edilecektir.

● Revire her defasında sadece bir öğrenci kabul edilecektir.

● Revire girmeden ve revirden çıkmadan önce el dezenfektanı kullanılarak ellerin dezenfekte edilmesi zorunlu olacaktır.

● Ateş, öksürük, hapşırık, halsizlik, tat ve koku alma duyularında kayıp, ishal gibi hastalık belirtileri olan çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin bu durumda okula gelmemeleri, aynı gün içinde bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, teşhis ve istirahat raporlarını aynı gün içinde okula bildirmeleri sağlanacak.

● Okula geldikten sonra  hastalık belirtilerini gösteren  öğrencilerimizin en kısa sürede ailesi ile iletişime geçilecek, okul hemşiremiz eşliğinde revirimizde izole altına alınacaklar ve en kısa süre içinde ve uygun koşullarda bir sağlık kuruluşuna sevk edilecekler. Bu öğrenciler ile yakın temaslı öğrenci ve çalışanların evlerine gönderilmeleri sağlanacak.

● Okul açıldıktan sonra ilk hafta tüm öğrencilere covid-19, bulaşma yolları, dezenfektasyon ve el temizliği hakkında bilgilendirme yapılacak.

 

SERVİSLERDE ALINACAK ÖNLEMLER

● Servis şoförleri ve hostesleri işveren tarafından  covid-19 hakkında bilgilendirilecektir. Şoförler ve hosteslerin kişisel hijyen kurallarına uygun hareket etmesi sağlanacaktır.

● Araç içlerine covid-19 ile ilgili uyulması gereken kurallar görünür bir şekilde asılacaktır.

● Tüm servis şoförü ve hosteslerinin servis hizmeti sırasında tıbbi maske kullanımları zorunlu olacaktır.

● Araçlarda kolonya/el dezenfektanı hazır bulundurulacaktır.

● Servislerde günlük/haftalık/aylık/dönemsel dezenfeksiyon sağlanacaktır.

● Aksi bildirilene kadar servis araçlarında klima kullanılmayacak, pencereler açılarak servisin sık sık havalandırılması sağlanacaktır.

● Servisle ulaşım sağlayan çalışanların ve öğrencilerin seyahat süresince maske kullanmaları ve her gün aynı yere oturmaları sağlanacaktır. Sene başında her servis aracı için oturma planı yapılacak ve yıl boyunca sürdürülecektir.

 

 

ZİYARETÇİLERLE İLGİLİ ALINAN ÖNLEMLER

● Servis hostes ve şoförler, özel şoförler, çalışanların ziyaretçileri, öğrenci arkadaşları, eski öğrenciler, ziyaret amacıyla gelenler bir süreliğine sağlık ve güvenlik şartları kapsamında Okul binalarına giriş yapamayacaktır.

● Okulumuza kabul edilen tüm ziyaretçiler için A kapısı kullanılacaktır. Görüşmelerin randevulu ve kısa yapılması teşvik edilecektir.

● Tüm ziyaretçilerin maske takması zorunlu olacaktır. Okula maskesiz ziyaretçi alınmayacaktır.

● Gün içinde kuruma giriş yapan ziyaretçilerin ateş ölçümü güvenlik görevlileri tarafından yapılacaktır.

● Okula girişte tüm ziyaretçilere dezenfektan veya kolonya sunulacaktır.

● Dışarıdan gelen kişisel kargoların kampüs dışında teslim alınması sağlanacaktır. Çiçek gibi gönderimler ve gıda siparişleri de bu dönemde okula kabul edilmeyecektir.