Çift Yabancı Dil Programı

Çift Yabancı Dil Eğitim Programı

 

Dil, bir toplumun gelişebilmesi için önemli bir iletişim aracıdır. Amacımız; ‘’Bir dil bir insan, iki dil insan ‘’ sözünden yola çıkarak dünya ile ortak bir dil oluşturup iletişim dilini geliştirmek, bilgi alışverişi yapabilmek, ekonomik ilişkilerimizi yönetebilmek ve kendini ifade edebilen bireyler yetiştirmektir. Ekonomik ve teknolojik gelişmeler sonucunda İngilizce neredeyse tüm ülkelerde kullanılan dünya dili haline gelmiştir. Meslek sahibi olmak isteyen her bir bireyin bilgi paylaşımı yapabilme, eleştirel ve analitik düşünebilme ve en önemlisi edineceği mesleği daha iyi yapabilmesi için yabancı dil bilmenin önemi yadsınamaz.

Kültür Okullarındaki felsefe; ‘’Anlıyorum ama konuşamıyorum diyen değil, anlıyorum ve konuşabiliyorum’’ diyebilen bireyler yetiştirmektir. Bu düşünceden yola çıkarak ana dili yanında İngilizce ve Almancayı da yetkin seviyede yazılı ve sözlü olarak kullanabilmelerini sağlamaktır. Bunu yapabilmek için dilde dört temel beceri olan okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini ‘’Oyun Merkezli (Game–Centred Approach) ve İletişimsel (Communicative Approach) modelleri’’ kullanarak, yaparak ve yaşayarak öğrenmeyi, öğrencilerin bilişsel, işitsel ve görsel zekalarına aynı anda hitap edip yabancı dili hayatın içerisine entegre etmeleri hedeflenmektedir.

Kültür Okullarında yapılan Placement Test (Düzey Belirleme Sınavı) sayesinde her bir öğrenci kendi seviyesinde yabancı dil eğitimi alma fırsatı yakalamaktadır. Ana dili İngilizce olan yabancı uyruklu öğretmenler ile yapılan dersler sayesinde öğrencilere öğrenilen konuların gerçek yaşamda nasıl kullanacaklarını görme fırsatı verilmektedir.

Okulumuzda İngilizce Öğretimi TPR(Total Physical Response) - Communicative Language Teaching ve Task Based uygulanan en modern yöntem ve tekniklerdir. Bu yöntem ve tekniklerden yola çıkarak dönem içerisinde gerçekleştirilen "Spelling Bee", "Who wants to Win", "Debate-Do You Want to Speak Up?" , "Wheel of Fortune" yarışmaları İngilizce öğrenmenin ne kadar eğlenceli olduğunu ve yaşamda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Howard Gardner’ın Çoklu Zeka Kuramı’nın "Müziksel Ritmik Zeka(Musical/Rhytmic)" kısmından yola çıkarak düzenlenen "The Voice (O Ses Kültür)" yarışması ile öğrencilerin telaffuzlarını güçlendirmek ve İngilizce şarkı söylemenin keyfine vararak yabancı dili yaşamın bir parçası haline getirilmesi amaçlanmaktadır.Uluslararası Geçerlilik

 

Öğrencilerin geleceğine tam donanımlı hazırlanmış bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayan , Uluslararası geçerliliği olan TOEFL (Test of English as a Foreing Language), IELTS (International English Language Testing System), Pearson Academic ve Cambridge (KET, PET, FLYERS, MOVERS) sınavlarına katılım imkanı sunulmaktadır. Tüm Dünya ülkelerinde geçerliliği olan belgeleri almaya hak kazanan öğrencilerimiz Lise ve Üniversite eğitimlerinde ve sonrasında edinecekleri mesleklerde hayat bir adım önde başlayabileceklerdir. Yabancı dil eğitimine verdiğimiz önem doğrultusunda yenilikleri takip ederek, öğrencilerimiz için en iyi öğrenme yaklaşımını yakalamaya çalışıyoruz.